Youtubedan Ne Zaman Para Kazanılır

Kazanç Sözlüğü olarak Youtube üzerinden nasıl para kazanılır, Youtubedan ne zaman para kazanılır, Youtube dan para kazanma şartları nelerdir  gibi sorularınıza cevap verdik. Teknolojinin hızla gelişmesi internet ortamında yeni iş imkanlarını da beraberinde getirdi. Youtube üzerinden para kazanmak da oluşan bu yeni iş imkanlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Youtube üzerinden içerik üreterek para kazanmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Bu konu hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Youtube dan Para Kazanma

Sınırsız içerikler sunan bir sosyal medya aracı olan Youtube üzerinden video çekimleri yaparak para kazanmanız mümkündür. Gündelik yaşamda birçoğumuz boş vaktimizi Youtube üzerinden video izleyerek geçirmekteyiz. Dolayısıyla Youtube artık hepimizin hayatının bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. İşte izlemiş olduğumuz bu videoların güncel olanlarını takip ederek içerik üretme imkanınız bulunmaktadır. Aynı zamanda ürettiğiniz bu içerikler sayesinde para da kazanabilirsiniz. Ancak Youtube üzerinden içerik üreterek para kazanmanın bazı şartları ve gerekleri bulunmaktadır.

Youtube Dan Ne Zaman Para KazanılırPin
Youtubedan Ne Zaman Para Kazanılır

Youtube dan Nasıl Para Kazanılır

Günlük hayatta sık sık kullanmış olduğumuz sosyal medya aracı olan Youtube, artık yeni bir meslek olan Youtuberliği ortaya çıkarmıştır.  Gelgelelim para getirisi oldukça iyi olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bir iş olan Youtube’dan para kazanma işinin nasıl para kazandırdığı konusunu anlatacak olursak; yapmanız gereken ilk adım Youtube üzerinden bir kanal oluşturmaktır.

Youtube kanalınızı oluşturduktan sonra belirlemiş olduğunuz konu hakkında yüksek kaliteli ve çok uzun olmayan içerikler oluşturmalısınız. Videolarınızın kaliteli olması Youtube’dan ne zaman para kazanacağınızı etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. Hesabınıza yüklediğiniz içeriklerin düzenli ve planlı bir şekilde paylaşılması da önem teşkil etmektedir. İçeriklerinizi oluşturduktan sonraki adım ise izleyici kitlesi oluşturmaktadır. Videolarınızın izlenme sayısı da Youtube üzerinden ne zaman para kazanacağınızı etkilemektedir. Hesabınızdaki içeriklerinizi diğer sosyal medya hesaplarından paylaşmanız izlenme sayınızı arttıracaktır. Youtube üzerinden para kazanmak için uygulama üzerinden para kazanmayı aktif hale getirmeniz gerekir. Bu özelliği aktifleştirmeniz durumunda Youtube’un videolarınıza reklam yerleştirmesini kabul etmiş olursunuz. Peki bu işlemleri yaptıktan sonra Youtubedan Ne Zaman Para Kazanılır diye soruyor iseniz makalemizin tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Youtube a Video Yükleyerek Nasıl Para Kazanılır

Youtube içerik oluşturma işini bir çeşit yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz. Çünkü videolarınızı anlık olarak yüklediğinizde para kazanmaya başlamış olmayacaksınız. Bu nedenle videolarınızın izlenme sayısının arttırdığınızda yeni kullanıcılara eriştiğinizde bu gelir modeline erişim sağlamış olacaksınız. Youtube videolarımın izlenmesi için ne yapmalıyım sorusunu soruyor iseniz o konuya da aydınlık getirelim. Videolarınızı dikkat çeken gündem üzeri konuları kendinize konu edinerek içerikler üretebilirsiniz. En çok izlenen YouTube içerikleri örnekleri vermek gerekirse şunları sıralayabiliriz.

 • Çocuk videoları
 • Eğitim videoları
 • Ürün inceleme / tanıtıcı videolar
 • Eğlence içerikli videolar
 • Tarif videoları

Bu başlıklardan veyahut da kendi ilgi alanınıza göre bir kanal oluşturduktan sonra videolarınızın planlamasını yapmanızda sizin için önemli bir rol model oynayacaktır. Örneğin konunuzu eğitim olarak belirlediğinizde o kanal için çocuk videosu içeriği yüklemek kanalınızdaki izleyici kitlesinin tam anlamıyla oturmasını zorlaştıracaktır. O yüzden içeriklerinizi tek bir konu üzerinde belirleyip ona uygun içerikler üretmelisiniz. Ürettiğiniz video içeriklerini Youtube kanalınıza yükleyerek izlenmesini sağlayıp para kazanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki Youtubedan ne zaman gelir elde edeceğim sorusunu soruyor iseniz videolarınızın izlenme sayısına endeksli olarak gelir sağlama süreniz değişiklik gösterecektir. Emek isteyen bir serüven için güzel bir başlangıç yaparak Youtube kanalı açıp ilk adımı atabilirsiniz.

Youtube da Para Kazanma Şartları Nedir

Eğlenmenin yanı sıra bir para kazanma kaynağı da olan Youtube üzerinden gelir sağlamak için birkaç şartı yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları şöyle sıralamamız mümkündür;

 • Youtube üzerinden para kazanmak için oluşturmuş olduğunuz kanalın para kazanma özelliğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
 • Youtube dan para kazanmak için izlenme sayısı şartı bulunmaktadır. Bu da son 12 ay içerisinde 4000 saatin üzerinde genel izlenme süresine ulaşmış olmanız gerekmektedir.
 • Youtube dan para kazanma şartlarından bir diğeri ise 1000’den fazla aboneye sahip olmanız gerekir.
 • Bir diğer koşul da bir Google AdSense hesabına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Youtube dan para kazanmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde ödemeleri AdSense ile yönetebilecek bir vasiniz olması gerekmektedir.
 • Youtube dan para kazanmak için videolarınızın izlenmesi gerekmektedir. İzlenmelerinizi ve sıralamalarınızı arttırmak için videolarınıza SEO kullanımına dikkat etmelisiniz.

Youtube da Kaç Abone Olunca Para Kazanılır

Google’a ait olan çevrim içi video paylaşım ve sosyal medya platformu olan Youtube da, içerikler kişiler tarafından üretilerek video sahipleri tarafından yüklenir. Aynı zamanda Youtube, 2014 yılından itibaren para kazandıran bir platform olarak Youtuberlık denilen meslek kolunu meydana getirmiş bulunmaktadır. Bu mesleği edinmek isteyen kullanıcılar gereken şartları sağladıklarından itibaren para kazanmaya başlamaktadırlar.

Youtube dan Para Kazanmak İçin Kaç İzlenme Gerekir

Video odaklı sosyal medya platformu olan Youtube içerik üreten kullanıcılara bu içerikler gerekli şartlara uygun ise para ödemesi yapmaktadır. Bunun yanında Youtube içerik konusunda herhangi bir sınırlama yapmamaktadır. Dikkat etmeniz gereken husus topluluk kurallarını ve telif haklarını ihlal etmemenizdir. Tabii Youtube, bu ücretlendirmeyi yaparken kullanıcılara bazı şartlar koymaktadır. Mesela bu şartlardan birisi yeterli izlenme ve abone sayısına ulaşmanızdır. Peki Youtube kaç izlenmeye ulaşınca para kazandırır derseniz; toplamda 4000 saatlik izlenme süresine ulaşmanız gerekmektedir.

Youtubedan ne zaman para kazanılır

Bu soruyu yani Youtube dan ne zaman para kazanılır sorusunu soruyor iseniz o konu hakkında da bilgi verelim. Youtube üzerinden gelir elde etmek için öncelikle belirli bir abone ve izlenme sayısına ulaşmak gerekmektedir. Kişiler kendi kişisel kanalını oluşturduktan hemen sonra içeriklerini kanala yükleme imkanına sahiptir. Ancak gelir elde etmek istiyor iseniz bu videoları izleyecek kişilere erişim sağlamalısınız. Youtube’da para kazanmak için öncelikle 1000 aboneye ulaşmanız gerekmektedir. Ancak gelir elde etmek için 1000 aboneye ulaşmış olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda belirli bir izlenme sayısına ulaşmanız şarttır. Bu şartları sağladığınız takdirde Youtube iş ortağı programına kabul edilebilirsiniz. Edildiğiniz taktir de artık Youtube’dan para kazanmak için hiçbir engeliniz bulunmuyor demektir.

Youtube Dan Ne Zaman Para KazanılırPin
Youtubedan Ne Zaman Para Kazanılır

Youtube dan Ne Kadar Para Kazanılır

Sosyal mecra olan Youtube, Google’ın yan kuruluşu olması sebebiyle kullanıcıları Google’ın bir diğer uygulaması olan AdSense’i kullanarak gelir elde etmesini sağlamaktadır. Youtube kanalınızdan para kazanabilmek için öncelikle bir AdSense hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Üstelik AdSense, içerik üreticileri reklam verenlerle buluşturan ücretsiz bir uygulamadır. Youtubedan kaç Kadar Para Kazanılır hususunda şunları söylemek mümkündür; Youtube da AdSense aracılığıyla para kazanma oranları kanaldan kanala değişiklik gösterir. Kısacası bu değişkenlik sayesinde içerik oluşturanların 1000 izleyici tıklaması başına yaklaşık olarak 3 ila 10 dolar para kazanması mümkündür. Yani günde 10.000 izlenmeye sahip bir kişi 30 dolar veya daha fazla kazanç elde eder.

Youtube Neye Ne Kadar Para Veriyor

Youtube gelirleri hazırlanan içeriklere ve yüklenen videolara göre değişiklik göstermektedir. Ancak 4000 izlenme sayısına ve 1000 aboneye ulaşmış kişiler reklamlar aracılığıyla Youtube dan para kazanabilirler. Youtube Neye Ne Kadar Para Veriyor sorusunu soranlar için şöyle cevaplandıralım; AdSense üzerinden gelirler tıklanma başına gelmektedir. CPM aracılığıyla kişiler net kazançlarını görebilme imkanına sahiptirler. İçerik üreticisinin izlenme süresi ve izleyen kişilerin videoda kalma süresi kazanılan para miktarında belirleyici hususlar arasındadır. Yaklaşık olarak 1000 görüntülenme başına 2 ila 5 dolar arasında bir ödeme yapılmaktadır.

Youtube 1000 Abone Ne Kadar Para Veriyor

Popüler bir sosyal medya platformu olan Youtube, bünyesinde video çekip yükleme yapan kişilere reklamlar aracılığıyla para ödemesi yapmaktadır. Youtube üzerinden verilen reklamlar genel olarak tıklandıkça para kazandırmaktadır. Youtube 1000 Abone Ne Kadar Para Veriyor sorusunu soran kullanıcılar için ise şunu söylemek gerekir Youtube abone sayınıza göre ödeme yapmamaktadır izlenme sayısına göre ödeme yapmaktadır. Yani 1000 takipçisi olan bir Youtube kanalının ortalama video izlenmeleri 10.000 ile 20.000 arası değişiklik göstermektedir. Buda o sayıda izlenen videodan ise tahmini 200-300 TL arası kazanç elde edilebileceği anlamına gelmektedir.

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Türkiye

Birçok kişinin bu sektöre girmesiyle birlikte kafalardaki sorularda bir hayli artmıştır. Özellikle onlardan birisi de Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para ve Youtube 100 Milyon İzlenme Kaç Para sorusu. olarak karşımıza çıkmaktadır. Lakin bu soruları net olarak cevaplamamız mümkün değil. Bu sorunun net bir cevabı olmamasının sebebi başka bir deyişle, video kategorinizin ve izleyici kitlenizin sizi nereden izlemesinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak yabancı bir Youtuber ile yerli bir Youtuber aynı miktarı kazanmamaktadır.

Youtube Kazanç Tablosu

Youtube’u meslek haline getirmiş olan bireyler için Youtube kazanç tablosu belirlemek her kanal sahibi için gerekli bir husustur. Yani Youtube kazanç tablosu nasıl ortaya çıkar ondan bahsedelim. Dolayısıyla Youtube de kanal sahibi olan bireyler için Youtube kazanç tablosu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiğinde kazanç oranı artış gösterecektir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Video like dislike sayısı

Videonuzun izlenme sayısı

Videonun yorum sayısı

Videonun paylaşılma oranları

Bu oranlara dikkat edildiğinde gelir düzeyiniz oldukça farklılık gösterecektir. Ayrıca Youtube de ki izlenme oranları ve gelir durumu ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Youtube 1 milyon izlenme kaç para Türkiye diye sorar iseniz yaklaşık olarak 1.000 dolar ile 10.000 dolar arasında değişiklik görülebilmektedir. Aşağıdaki örnek youtube kazanç tablosu nu inceleyerek ortalama olarak Youtube kazanç durumları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Youtube kazanç tablosu 2022 (Ortalama)Yabancı Kanallar (Tahmini)Türkçe Kanallar (Tahmini)
Youtube 1000 izlenme kaç para10 -20 dolar (arası)1 ila 3 dolar (arası)
Youtube 1 milyon izlenme kaç para10.000-14.000 dolar (arası)1.000-3.000 dolar (arası)
Youtube 10 milyon izlenme kaç para20.000-45.000 dolar (arası)10.000-30.000 dolar (arası)
Youtube 25 milyon izlenme kaç para35.000-55.000 dolar (arası)25.000-45.000 dolar (arası)
Youtube 50 milyon izlenme kaç para100.000 dolar (arası)50.000 dolar
Youtube 75 milyon izlenme kaç para150.000 dolar (arası)75.000 dolar
Youtube 100 milyon izlenme kaç para250.000 dolar (arası)100.000 dolar
Youtube Kazanç Tablosu

Youtube kazanç hesaplama sitesi

Youtube üzerindeki gelirleri tahmini olarak hesaplayan çeşitli siteler bulunmaktadır mesela bunlardan birisi de socialblade sitesidir. Bu site adresine giriş yaparak merak ettiğiniz Youtube kanalının linkini veya ismini yazarak ne kadar geldi elde ettiğini tahmini olarak öğrenmeniz mümkündür.

Oyla post
Yorum yapın

2