Work And Travel Hakkında Tüm Detaylar

Work And Travel Hakkında Bilgiler

Work and Travel, Türkçe olarak ‘’çalış ve gez’’ anlamına gelmektedir. Bu program hem Amerika kültürünü yakından tanımayı hem de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sektörlerin işçi açıklarını kapatma amacıyla 1961 yılından beri Birleşik Devletler Dışişleri Departmanı tarafından gerçekleştirilen kültürel değişim programıdır.  Üniversite öğrencilerinin yaz dönemlerinde ABD’deki çeşitli işlerde çalışmalarını ve aynı zamanda Amerika’yı gezerek seyahat etmelerini sağlayan Work and Travel programı hakkında daha detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Work And Travel Nedir?

Çalış ve gez programı Amerika Birleşik Devleti tarafından yürütülen dünyanın çeşitli ülkelerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatili boyunca Amerika’da çalışarak hem dil kazanmalarını hem de para kazanmalarını sağlayan bir program türüdür. Bu program sayesinde öğrenciler dünyayı ve farklı kültürleri tanırken bununla birlikte para kazanabilmektedir. 

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen kültürel değişim programı olan work and travel, bütün öğrencilere 3 ay çalışma izni 1 ay da gezme izni vererek toplamda 4 ay boyunca Amerika’da kalma fırsatı sunmaktadır. Bu program sayesinde hem Amerika’yı hem de work and travel programı ile gelen kişileri de tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Neden Work And Travel Tercih Edilmelidir?

Bu program sayesinde Amerika’da kaldığınız 4 ay içerisinde İngilizcenizi geliştirerek pratik yapma imkânını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bir işte faaliyet göstererek kazanç sağlayıp seyahat edebilirsiniz. İleriye dönük olarak iş kariyeriniz için hem maddi hem de tecrübe olarak birikim sağlayabilirsiniz. Yurt dışında çalışmanız size rakiplerinizden daha fazla iş tecrübesi kazandırmış olacaktır. Bu tecrübede CV’nize yer vermeniz olumlu sonuçlar elde etmenize yarar sağlayacaktır.

Amerika kültürünü tanımanın yanı sıra farklı ülkelerden Kültürel Değişim Programı ile gelen öğrenciler ile de tanışabilirsiniz. Böylelikle kendi kültürünüzü onlara tanıtma şansı kazanmış olursunuz. Bu program sayesinde kendi ayaklarınız üzerinde durmaya çalıştığınız için özgüven sahibi olacağınıza emin olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra work and travel programı size burs ve staj fırsatlarını da yakından araştırmanız için fırsat vermektedir. Öğretim üyeleri, eğitim dernekleri ve iş verenler ile görüşerek onlardan burs ve staj talebinde bulunabilirsiniz.

Work and Travel Başvuru Koşulları Nedir?

Bu program genel olarak 3. veya 4. sınıf lisans öğrencilerinin, Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenci çalıştırmayı kabul eden işletmeler ile sponsor olan bir Work and Travel firmasına başvurması ile gerçekleşen kültürel değişim programıdır. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler bazı belgeleri tamamlamak ile yükümlüdür. Bunlar iş antlaşması, öğrenci belgesi, fotoğraf, pasaport fotokopisi gibi belgelerden oluşmaktadır.

Work and Travel başvurusu yapmak isteyen öğrenciler öncelikle vize başvurusu yapmalıdır. Ardından pasaportunda ‘’okulunun kapalı olduğunu’’ ve ‘’çalışabileceğini’’ beyan etmelilerdir.

Bu programa başvuru yapabilmek için aranan şartlar;

 • 18 ila 28 yaşında olmanız gerekmektedir. (Program herhangi bir yaş sınırı koymamış olsa da sponsor firmalar başvuru sınırını 28 olarak belirlemişlerdir.)
 • Programa başvurulan yıl lisans ya da yüksek lisans programında öğrenci olmanız gerekmektedir.
 • En az B2 seviyesinde İngilizce bilmeniz gerekmektedir. (orta seviyede)
 • Not ortalaması 4 üzerinden en az 2 ve üzeri olmalıdır. (Genel ortalaması 2’nin altında olanlar diğer başvuru koşullarını sağlamaları durumunda vize alabilirler. Bunlar öğrenciye göre değerlendirilmektedir.)
Work And Travel Hakkında Tüm DetaylarPin
Work And Travel Hakkında Tüm Detaylar

Work And Travel Kapsamı Nedir?

Öğrenciler bu programa katılmadan önce programın detaylarını öğrenmek isteyebilirler. Biz de bu yüzden bu program hakkında detaylı bilgileri derledik.

Haydi bu detaylara bakalım;

 • Konaklama: Program dahilinde işverenler genellikle konaklamayı karşılasalar da bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle katılımcı iş verenle ücret, konaklama, ulaşım, çalışma saati gibi konular hakkında kesin ve net bilgi almak açısından irtibat kurarak konuşmalıdır. Yani konaklama konusu işverenlere göre değişmektedir.
 • Programın kuralları: En erken 15 Mayıs’ta çalışma süresi başlamaktadır. Ekim ayının ilk haftası ise bu süre bitmektedir. Programa katılan kişilerin çalışabileceği bu tarihlerde başlamak kaydıyla en fazla 4 aydır. Öğrenciler çalışmaya başlamadan 1 hafta öncesinden Birleşik Devletlere giriş yapabilmektedir. Çalışma sürelerinin bitmesinden sonra en fazla 30 Ekim’e kadar olmak şartıyla çalışmadan Amerika’da turistik olarak kalabilirler. Programa katılan kişiler genel olarak turistik bölgelerde otellerde, restoranlarda, eğlence merkezlerinde, sahillerde faaliyet göstermektedir.
 • Vize Süresi: Work and Travel katılımcıları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasal sürelerinin dolmasının ardından ülkelerine dönmek zorundadır. J-1 türü vize uzatılmayan bir vize türüdür, program katılımcısı statü değiştirdiği için (öğrenci değil çalışan olduğu için) başvurusu yapabilse dahi başvurusu program kurallarına uymadığı için onay alamayacaktır. Katılımcılar ülkelerinde döndükten sonra konsolosluğu bilgilendirmelidirler. Bir katılımcı şartları tekrar sağlama şartı ile programa tekrar katılmak için başvuru yapabilmektedir.

Work And Travel’da Ne kadar Para Kazanılır?

Öğrencinin çalışacağı işi sponsor firma ayarlamaktadır. Bu işte çalışma saatlerine göre kazanç değişmektedir. Çalışma saatlerini ve mesaiyi iş veren belirlemektedir. Çalışma sezonunun yoğun olduğu dönemlerde iş veren çalıştığınız ek süre için size ücret verecektir. Bu çalışma saatlerini iş verenle konuşarak arttırabilmeniz mümkündür. Fazla mesai yapma durumunda normal saat ücretinin bir buçuk katı para kazanabilirsiniz. Yani saati 7 USD olarak faaliyet gösteren bir kişi fazla mesai yapmış olduğunda, yapmış olduğu 1. saatte 10.5 USD kazanmış olacaktır. Katılımcılar yaklaşık olarak ayda 1000-2000 USD kazanç elde ederek yaşamlarını devam ettirerek program için harcadıkları masrafları çıkarmış olabilirler. Program dahilinde ikinci bir işte çalışmanız yasaldır. Ancak ikinci işinizi kendiniz bulmanız gerekmektedir.

Work and Travel 2023 Program Ücreti Ne Kadar?

Kültürel değişme programı olan çalış ve gez programı birçok sponsor şirket tarafından gerçekleştirilmektedir. Her birinde fiyatlar değişiklik gösterecektir ancak genel fiyatlar şöyledir;

 • Program ücreti: kayıt olduğunuz tarihe göre değişiklik gösterecektir. Ancak yaklaşık 3000 Dolar ve 3450 dolar arasındadır.
 • Vize Randevu Ücreti: Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’ne 160 Dolar ödemeniz gerekmektedir.
 • Servis Ücreti: Servis ücreti 435 Dolardır.
 • Uçak Bileti: Alındığı tarihe ve lokasyona göre farklılık gösterebilir. Ancak uçak biletleri, yaklaşık 750 ila 1000 Dolar arasında değişmektedir.
  1. Cep Harçlığı: Oraya giderken yanınıza her ihtimale karşı en az 800-900 Dolar almanız önerilmektedir.
Oyla post
Yorum yapın

2