Müşteri İkna Yöntemleri (Detaylı Anlatım)

Müşteri İkna Etme Yolları Nelerdir?

Bir ürünü ya da hizmeti müşteriye satabilmek için ikna etme yollarını kullanırız, pazarlama için en önemli konulardan birisi de müşteri ikna yöntemidir. Güçlü bir satış programı işletme açısından büyük önem teşkil etmektedir. Müşterilerinizin ürünlerinize ilgi duyması onu satın alacağı anlamına gelmeyebilir. Müşteri ikna edilmek istemektedir. Çünkü ‘’Neden bunu almalıyım?’’ düşüncesi ile hareket etmektedir. Yapmanız gereken tek şey müşteriyle iletişim kurup onu ürünü almaya teşvik etmektir. Size sunacağımız müşteri ikna etme yöntemleri ile satışlarınız artırmanız mümkündür. Haydi bu yöntemlere bakalım;

Müşteri İkna Etme Yöntemleri

İkna becerinizi geliştirmek için öz güvenli ve konuşkan olmanız gerekmektedir. Müşteri ile iletişim kurmaktan çekinmemelisiniz. Bunlara ek olarak müşteriyi ikna etmeniz için şöyle yöntemler bulunmaktadır;

 • Müşteriler kendi deneyimleri kadar başkalarının deneyimlerini de dikkate almaktadır. Bu nedenle markaya gelen olumlu yorumlar müşteriyi ürünü veya hizmeti satın almaya teşvik ederken marka hakkındaki kötü yorumlar da müşteriyi üründen soğumasına neden olabilir. Marka sahibinin yapacağı şey bilinçli reklam yapmaktır. Reklamlar sayesinde markanın ismi duyurabilirsiniz. Haliyle de satışlar da o oranda artar.
 • Müşteriyi satın almaya ikna etmek için samimi bir dil kullanmalısınız. Müşteriye karşı ürün hakkında teorik ve teknik bilgiler vermeniz gerekmez. Müşteriye karşı ürünü tanıtırken olabildiğince yalın bir dille anlatmanız müşterinin size karşı tavrını da olumlu şekilde etkileyecektir. Ancak müşteriye ürün hakkında teorik bilgiler vermeye kalkarsanız müşterinin aklını karıştırıp satın almaktan vazgeçmesine sebep olabilirsiniz.
 • Müşteriler ile duygusal bağ kurmaktan çekinmemelisiniz. Müşteriler bu sayede kendilerini daha iyi hissedecektir. Hizmetinizden faydalanmak isteyen ya da ürününüzü almak isteyen kişiler duygularının tatmin olmasını isteyebilir. Hiçbir zaman karşınızdaki kişinin de bir insan olduğunu unutmamalısınız. Size nasıl davranılmasını isterseniz müşteriye karşı öyle davranmalısınız.
 • Müşteriyi satın almaya ikna etmek için ürünün çarpıcı özelliklerinden bahsedebilirsiniz. Ürünün hakkında herkesin bildiği özelliklerinin dışında farklı bir yanından bahsetmeniz satışınızı daha kolay hale getirecektir. Ürün hakkında zaten müşterinin de bildiği bir özelliği anlatmanız müşterinizin bunalmasına sebebiyet verir. Ayrıcalık kazanmak açısından ürünün piyasadaki rakiplerinden farklı özelliklerinden bahsetmeniz müşterinizi etkileyecektir.
 • Pazarlama yapan kişi müşteriye ürünü satın alması sonrası oluşacak avantajlardan bahsetmelidir. Örneğin bir ürünün garantili olduğu için herhangi bir sorun meydana gelmesi durumunda koşulsuz bir şekilde değişim sağlanabilmesi de ikna konusunda önemlidir.
 • Müşteriyi ikna etmek için markanın uzman olması da oldukça önemlidir. Müşteriye karşı uzmanlık sattığınız ürüne hâkim olmak ile, ürünü sade bir şekilde anlatmak ile ve müşterilerin sorularına net ve açık cevaplar vermek ile yansıtılabilir.
Müşteri İkna Yöntemleri (Detaylı Anlatım)Pin
Müşteri İkna Yöntemleri (Detaylı Anlatım)

Müşteri İkna Etme Teknikleri Nelerdir?

 • Ürünü müşterinin denemesi için fırsat tanımalısınız. Müşteri denemediği ürünü satın almak istemeyecektir.
 • Genel olarak markanın bilinirliği de müşteriyi ikna etmeyi kolaylaştırmaktadır. Örneğin müşteri markayı reklamdan ya da sosyal medyadan duyduysa daha ılımlı yaklaşacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca markanızın reklamını yapmalısınız.
 • Eğer müşteriye satmak istediğiniz ürünü daha önce siz de kullandıysanız müşteriye deneyimlerinizden bahsedebilirsiniz. Kişiler psikolojik olarak başkalarının da deneyimlerini önemsedikleri için bu durum pozitif bir etki bırakmanıza yardımcı olacaktır.  Eğer ürünü siz kullanmamışsanız başka bir müşterinin deneyimlerinden de bahsedebilirsiniz. Müşteri için önemli olan herhangi birinin bunu deneyimlemiş olmasıdır.
 • İnsanlar iltifat almaktan hoşlanmaktadır. Bu nedenle müşterilerinize de doğru oranda iltifatlar edebilirsiniz. Ancak iltifatınızın samimi olmasına özen göstermelisiniz. Aksi taktir de yapmacık bir iltifat müşteri üzerinde olumlu bir etki bırakmayacaktır. Örneğin müşteri bir kıyafet denemişse ona ne kadar yakıştığından söz edebilirsiniz.
 • Kampanyalar ve indirimler de müşterileri ikna etmek için kullanılan yollardan birisidir. Müşteri ürüne bakarken ürünü aldığı takdirde nasıl bir kampanya ve indirim alacağından bahsetmelisiniz.
 • Müşterilerin konuşmalarına fırsat vermeye özen gösterin. İhtiyaçlarını güzel bir şekilde dinleyip ihtiyaçlarını giderecek nitelikte ürünlerden söz edebilirsiniz.
 • Müşteriye karşı dürüst olmak da bir marka için oldukça önemlidir. Ürünlerini abartarak anlatan bir marka hoş görülmeyecektir.

Müşteriler Fiyatlarınızı Yüksek Bulursa Ne Yapmalısınız?

Hangi sektörde satış yapıyor oluyorsanız olun müşterilere karşı fiyatınızı söyledikten sonra ‘’pahalı’’ yanıtını duymanız oldukça doğaldır. Bu konuda ürünlerinizi tanımalı ve sunduğunuz ürünün veya hizmetin değerini bilmeniz gerekmektedir. Size ‘’Fiyatlarınız oldukça yüksek.’’ diyen bir müşteriye karşı nasıl cevap vermeniz gerektiğinden söz edelim;

 • Bir müşteri ürününüze ‘’pahalı’’ dediği için ‘’acaba ürünüm bu parayı hak etmiyor mu?’’ diye düşünmenize gerek yoktur. Herkes sizin ürününüzün değerini anlayacak diye bir durum yoktur. Ürününüzün değerini en çok siz bilmelisiniz ve bu gibi endişelere girmemelisiniz. Ürününüzü ‘’pahalı’’ bulan müşteriye bu ürün için ne kadar bir bütçeye sahip olduğunu sorabilirsiniz. Böylelikle müşterinin ayırabileceği bütçeye uygun ürünler göstermiş olursunuz.
 • Müşteriler ürünlerinizin fiyatını fazla buldu diye hemen fiyatlarda indirime gitmek zorunda değilsiniz. Ürününüzü pahalı bulan müşteriye başka bir ürünü teklif edebilirsiniz. Bunun haricinde pahalı bulduğu ürünü aldığı takdirde elde edeceği avantajdan bahsedebilirsiniz.
 • Müşteri ürününüzün fiyatını yüksek bulduysa bu ürününüzü almak istediği anlamına gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken şey ‘’Bu ürün tam da şu ihtiyacınıza göre.’’ gibi cümleler kullanmak olacaktır.
 • İnsanların bir şeyi satın almalarındaki neden o ürüne ya da hizmete ihtiyaç duymalarıdır. Müşteriler de bu ihtiyaçlarını gidermek amaçlı sizin işletmenize gelirler. Böyle bir durumda da müşteriniz elbette fiyatlarınız hakkında eleştiride bulunacaktır. Bu durumda ise verdiği paranın karşılığını alacağına müşteriyi ikna etmeye gayret etmelisiniz.
 • İşletmenize gelen her müşteriye bir şey satacaksınız diye bir kural yok. Fiyatlarınızı fazla bulan müşteriye ‘’Size şu an bu konuda yardımcı olamıyoruz ama yakın zamanda bu konuda çalışmalarımız olacaktır.’’ tarzında konuşmalar yaparsanız hem müşteriyi kırmamış hem de müşterinin işletmenize bir kez daha gelmesini sağlamış olacaksınız.

Temel Satış Teknikleri Nelerdir?

Dünyanın her yerinden olan insanların ihtiyaçlarını gidermek amaçlı çeşitli alışverişler yaptığını hepimiz bilmekteyiz. Satış uzmanları ürünleri müşterilere tanıtmak ve ürünlerini satmaya teşvik etmek amaçlı çeşitli teknikler kullanırlar. Haydi bu tekniklerin neler olduğuna bakalım;

 1. Doğrudan posta ve e-posta: Satıcılar ürünleri ile ilgilenebilecek ve satın alabilecek potansiyel kullanıcıları internet aracılığıyla tespit ederek onlara doğrudan posta veya e-posta ile ürünlerini tanıtan afişler ya da kataloglar gönderirler. Böylelikle müşteriler ürünler hakkında bilgi sahibi olarak alışveriş yapabilirler.
 • Telefon veya yüz yüze: en yaygın satış tekniklerinden birisi telefonla satıştır. Satış uzmanları müşterilerin geçmişte satın aldıkları ürünlerden fikir edinerek ilgilerini çekecek ürünler hakkında bilgi vermek aracılığıyla kişileri telefonla ararlar. Yüz yüze satış tekniğinde ise pazarlamacı müşterinin bulunduğu konuma giderek ürünlerini tanıtır.
 • Online veya televizyon: Satıcılar müşterilerin herhangi bir satış personeli ile görüşmelerine gerek duymadan doğrudan ürünleri alabilmeleri için ürünleri web sitelerine yerleştirirler. Müşteriler ürünleri almak istedikleri ürün için web sitesine girerek detaylı bilgiye sahip olabilir aynı zamanda alışveriş yapma şansına sahip olurlar.  Televizyon aracılığıyla satış tekniğinde ise televizyonda ücretli reklamlar yapmaktır. Şirketler ürünleri için reklam oluşturabilirler. Bu reklamlarda müşterilerin ürünlere ulaşabilecekleri numara ya da web sitesi de belirtilmesi gerekmektedir.
5/5 - (3 votes)

“Müşteri İkna Yöntemleri (Detaylı Anlatım)” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

3