Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak

Evde yemek yaparak para kazanmak, evde ek iş edinip para kazanmak isteyen ve eli mutfağa yakın olan kişiler için harika bir imkandır. Genellikle ev hanımlarının tercih ettiği bir iş olan yemek yaparak para kazanma işinden günde 500 ila 1000 lira kazanmak mümkündür. Evde yemek yapıp para kazanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu ise evde yemek yapıp satmak yasal mı sorusudur. Bu soruya şu şekilde yanıt verebiliriz.

Evde Yemek Yapıp Satmak Yasal Mı?

Evde yemek yapıp satmak kesinlikle yasal bir iştir. Ancak bazı hukuki kurallara uymak gerekmektedir. Öncelikli olarak bu işi yapmaya başladığınızda kazancınızı Maliye Bakanlığı’na bildirmelisiniz. Esnaf Belgesi almanız durumunda vergi vermek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda Gıda Üretim izni alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tüm bu işlemleriniz için Gelir İdaresi’nin resmi internet sitesinden başvuru bölümünü kullanabilirsiniz. Tüm bu aşamaları gerçekleştirip izinleri almak 1 hafta sürmektedir. Daha sonra izinlerinizde herhangi bir sorun çıkmaması durumunda evden yemek yapıp satış işlemlerine başlayabilirsiniz.

Evde Yemek Yaparak Para KazanmakPin
Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak

Evde Yemek Yapıp Satmak Yasak Mı?

Yemek yapmayı çok seviyor ve aynı zamanda lezzetli yemekler ortaya çıkarıyorsanız hiç yaptığınız yemekleri satarak para kazanmak aklınıza gelmiş miydi? Elbette evinizde yaptığınız yemekleri satarak para kazanmanız mümkündür. Peki evde yemek yapıp satmak yasak mı Elbette evde yemek yapıp satmak yasak değildir. Ancak yemek ve gıda sektörü sağlıkla doğrudan ilişkili olmasından dolayı bazı hukuki düzenlemeler mevcuttur. Bu düzenlemelere ve kurallara uymanız durumunda evde yemek yapıp satmanın herhangi bir cezası yoktur. Ancak bu işi yapmak için gerekli belgeleri ve izinleri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza alabilirsiniz.

Evde Pasta Yapıp Satmak Yasak Mı?

Herhangi bir deneyim ve bilgi gerektirmeyen bir iş olan pasta yapıp para kazanma işinde tek ihtiyacınız olan şey mutfak becerisidir. Eğer ki eliniz mutfağa yatkın ise bu işi layığıyla yerine getireceğinize şüpheniz olmasın. Her şey iyi güzel ama evde pasta yapıp satmak yasak mı derseniz tabii ki de yasak değildir. Kanun düzenlemesine göre herhangi bir iş yeri açmadan sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletler kullanmadan evde imal edilen ürünler internet üzerinden veya herhangi bir online platform üzerinden satan kişilerin faaliyetleri esnaf muaflığı kapsamına alınacaktır. Elbette bu muafiyet için gerekli belge ve izinleri elde etmelisiniz.

Evde yemek yaparak para kazanmak hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra Bayanlara Evde Para Kazanma Fikirleri hakkında hazırlamış olduğum içeriği de inceleyebilirsiniz.

Evde Yemek Yapıp Satmak İçin Gereken Belgeler

Yaşam şartlarının giderek zorlaşmaya başlaması kişileri evde para kazanmaya veya ek iş edinmeye mecbur bırakmıştır. Evde yapılabilecek birçok iş vardır. Eğer eliniz yemek yapmaya yatkınsanız ve el lezzetinize güveniyorsanız yemek yapıp satarak gelir elde edebilirsiniz. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında evde yemek yapıp satmak için gerekli olan belgelerin neler olduğudur. Bu iş için gerekli birkaç belge bulunmaktadır ancak bunlardan bahsetmeden önce bu işte dikkat etmeniz gereken en önemli husus temizlik ve hijyendir. Evet herhangi bir denetleme bulunmuyor ama bu işi devamlı yapmak istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz. Evde yemek yapıp satmak için gereken belgelere gelecek olursak;

Gıda Üretim İzni

Gıda işi sağlıkla doğrudan ilişkili olmasından dolayı hassas bir iştir. Bu nedenle gıda üzerinde faaliyet göstermek isteyen her işletmenin gıda üretim izni alması gerekmektedir. İşletmeler diye belirttik ancak bu izni evde yasal bir biçimde yemek satıp para kazanmak isteyen kişiler de almalıdır.

Esnaf Muafiyet Belgesi

İşletmeler için vergi kaydı gerekmekteyken, evden çalışan kişiler için bazı kolaylıklar getirilmiştir. Bu bahsedilen kolaylıklardan faydalanabilmek adına evden yemek yaparak satış yapan kişilerin Esnaf Muafiyet Belgesi edinmesi gerekmektedir. Bahsedilen belge ile evden para kazanırken hem sigortalı sayılıyorsunuz hem de vergi yükünden kurtulmuş oluyorsunuz. Yani Esnaf Muafiyet Belgesini edindiğinizde evde yemek yapıp satmak için vergi muafiyetiniz bulunur.

Aşçılık Belgesi

Eğer tek başınıza çalışıyorsanız aşçılık belgesi almak zorunda değilsiniz. Fakat bu işi yaparken sizinle birlikte bir kişi daha çalışacaksa aşçılık belgesi almanız zorunludur.

Evde Yemek Yapıp Nereye Satabilirim?

Evde yemek yapıp satmak isteyenler bu yemekleri nereye satacaklarını düşünmektedirler. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaptığınız yemekleri satın alacak firmaları bulmak kolay hale gelmiştir. Dışarıya çıkmanıza gerek kalmadan internet üzerinden satış gerçekleştireceğiniz yerleri bularak para kazanabilirsiniz. Size yemeklerinizi satabileceğiniz bazı aracı firmaları derledik gelin onlara göz atalım;

Evde Pişmiş Uygulaması

Evde Pişmiş uygulaması, son zamanlarda tercih edilen bir yemek satış uygulamasıdır. Bu uygulamaya kayıt olarak hazırlamış olduğunuz yemekleri ilana koyup satışını gerçekleştirebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz yemeklerin görsellerini çekerek uygun fiyat miktarını belirleyip sipariş gelmesini bekleyebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz fiyatlara göre ne kadarlık bir sipariş geleceğini bilemediğimiz için net bir kazanç miktarı söyleyememekle birlikte yaptığınız yemeklere göre kazanç elde edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Armut Uygulaması

Hem mobil hem de internet sitesi olan Armut uygulaması sayesinde yemek yaparak para kazanabilirsiniz. Yüzlerce kişi tarafından aktif şekilde kullanılan bu uygulama içerisinde oldukça fazla yemek ilanı bulundurmaktadır. Kendinize uygun olanını seçip işe koyulabilirsiniz.

Bi Tencere Uygulaması

Adı çok duyulmuş olmayan bir uygulama olan Bi tencere, son dönemlerde birçok kullanıcı tarafından kullanılır hale gelmiştir. Google Play ve App Store’dan kolayca indirebileceğiniz bu uygulama ile yemek satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Yemek Sepeti

Birçok kişinin güvenilir şekilde yemek sipariş ettiği Yemek Sepeti üzerinden yemek satışı gerçekleştirebilirsiniz. Yemek Sepeti yemek yaparak satış gerçekleştirmenizi kabul etmektedir. Lakin uygulamanın bunun karşılığında bazı istekleri bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz; Öncelikle vergi kaydı oluşturmalısınız. Daha sonra da internet üzerinden satış yapabilmek için gerekli izinleri almalısınız. Bu aşamalardan sonra Yemek Sepeti Portakal sitesine başvuruda bulunarak işe başlayabilirsiniz.

Ev Yemekleri Arayan İşyerleri

Yemekler ile arası iyi olanların mutlaka yapması gereken bir iş imkânı olan evde yemek yapıp para kazanma işini gerçekleştirebilmeniz için satışı sağlayabileceğiniz işletmeler ve işyerleri bulmanız gerekmektedir. Evde yemek yaparak para kazanma işini 81 ilde ve her ilçede yapabilirsiniz. Bu işi yapmak için iş fabrikaları ile görüşüp anlaşabilirsiniz. Anlaşma dahilinde firmaya ya da iş yerine günlük veya aylık olarak yemek yapabilirsiniz. Ayrıca satışlarınızı internet ortamından ve sosyal medya hesaplarınızdan gerçekleştirebilirsiniz.

En Çok Satılan Ev Yemekleri

Evde yemek yaparak para kazanma işi gerekli belgeleri sağlamanız durumunda yasal olan bir iştir. En çok satan ev yemeklerini yapmanız satışınızı daha da arttıracaktır. Peki en çok satılan ev yemekleri hangileridir?

 • Pilav
 • Nohut
 • Kuru fasulye
 • Güveç
 • İçli Köfte
 • Tatlı çeşitli
 • Balık yemekleri
 • Ayran çorbası
 • Yaprak sarması
 • Lahana sarması
 • Tavuk yemekleri
Evde Yemek Yaparak Para KazanmakPin
Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak

Evde Yemek Yapıp Satanların Yorumları

Bireysel olarak Evde yemek yapıp satanların yorumları bu işi yapmak isteyeler için oldukça önemlidir. Bu işi yapan birçok kişi yaptığı işten oldukça memnundur. Yemek yapıp satan kişiler gerekli izin ve belgeleri aldıktan sonra bu işi özenle ve severek yaptıklarını söylemişlerdir. Yaptıkları işten aylık ortalama 2500 ila 4000’e yakın paralar kazandıklarını ve bu sayede ev ekonomisine destek olduklarını eklemişlerdir. Aynı zamanda evde yemek yaparak para kazanma işini yazımızda belirtmiş olduğumuz uygulamalar üzerinden ve iş fabrikaları ile yürütenler bu işi gönül rahatlığı ile yapabileceğinizi çünkü güvenli olduğunu belirtmişlerdir.

Oyla post

“Evde Yemek Yaparak Para Kazanmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın

3