Düşük Sermaye İle Yapılacak İşler – 2022

Mevcut işinizde yerinizde saymaktan başka bir şey elde edemiyorsanız ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız Kazanç Sözlüğü ailesi olarak Düşük Sermaye İle Yapılacak İşler hakkında bilgiler derledik. Kendi işinizi kurarak gelir elde etmek istiyorsunuz ama çok fazla paranız yoksa bu yazı tam da size göre. Az sermaye ile para kazanma için yapacağınız ilk adım bu yazıyı okumak. Haydi birlikte az sermaye ile para kazanma yöntemlerine göz atalım.

Ufak Sermaye ile Ne İş Yapabilirim?

Ufak sermaye ile ne iş yapabilirim diyenler için az sermaye gerektiren kimsenin aklına gelmeyen iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka yazımızı okumalısınız. Bir işe atılmadan önce sermaye miktarınızı belirlemeniz bu konuda büyük önem teşkil etmektedir. Az sermaye gerektiren iş fikirleri genel olarak girişimciliğe yeni başlayan kişiler için oldukça önem taşımaktadır. Bahsettiğimiz iş fikirleri uzun süreli gerçekleştirebilme şansı olsa dahi genel olarak bu işler sermayeyi 4-5 katına çıkarmak amacıyla kullanılmaktadır.

 • Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı, az sermaye ile gelir sağlamak isteyen kişilerin tercih edeceği bir iş modelidir. Bu iş için ihtiyacınız olan şey bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Sosyal medya danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin bilgisayar ve sosyal medya ile arasının iyi olması gerekmektedir. Genel itibariyle sosyal medya danışmaları, bir markanın Instagram, Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal medya platformlarını yönetme işi ile ilgilenirler. Sosyal medya danışmanları bir ofis ortamında çalışabilecekleri gibi dilerlerse ev ortamlarında da çalışabilirler.

 • Ahşap Oyuncak Yapımı

Son dönemlerde ahşap oyuncaklara olan talep artmış bulunmakta. Bu durum da ahşap oyuncak yapıp satarak para kazanmanızı mümkün hale getirmektedir. Ahşap oyuncakları evinizde üretebileceğiniz gibi küçük bir atölye kurarak da üretip satışlarınızı sosyal medya üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 • Gayrimenkul Danışmanlığı

Nüfusun her geçen gün artması konut ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyacın giderilmesi için kişiler doğru ve kendi bütçelerine uygun ev arayışına girmektedirler. Ortaya çıkan bu arayış için de insanlar gayrimenkul danışmanlarına başvurmaktadırlar. İnsan ilişkileri konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bu iş tam da size göre. Gayrimenkul danışmanlığı için satış ve kiralanmak üzere ilana koyulan evlerin sahiplerine ulaşım sağlamanız ve işi onlardan almanız gerekmektedir. Bu işe başladığınız ilk zamanlarda zorlandığınız durumlar elbette yaşayacaksınız fakat bir süre sonra insanlar size satış ve kira işleri için ulaşmaya çalışacaklardır.

 • Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Mantar yetiştiriciliği, az sermaye ile gerçekleştirebileceğiniz kimsenin aklına gelmeyen iş fikirlerinden birisidir. Mantar, kolay erişilebilir olmasıyla birlikte talebin de yüksek olduğu bir üründür. Bu işe başlarken yapmanız gereken ilk şey hangi mantar türünü yetiştireceğinize ve işi ne ölçüde yapacağınıza karar vermek olacaktır.

Az Parayla Ne İş Yapabilirim?

Elinizde az miktarda para varsa ve az parayla ne iş yapabilirim diye soru soruyor olabilirsiniz. Bu sorunuzu şöyle cevaplayabiliriz; bu parayı doğru bir şekilde yönetmeniz ve mantıklı işlere yatırmanız gerekecektir. Bunun için ise yapmanız gereken şey öncelikli olarak kendinizin farkına varmaktır. Yeteneklerinizi, ilgilerinizi ve ne yapabileceğinizi analiz ettikten sonra sizi mutlu edip para kazandırabilecek işlere atılabilirsiniz. Kazanç sözlüğü olarak size bu konuda yardımcı olabilmek adına az parayla gerçekleştirilebilecek ve kimsenin aklına gelmeyen iş fikirlerini derledik;

 • Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapmak

Teraryum ve minyatür bahçeye olan ilgi son zamanlarda oldukça artmış bulunmaktadır. Bu küçük yeşil bahçeleri yapmak eğlenceli olmasının yanı sıra para kazanma aracı olarak da kullanılmaktadır. Tasarladığınız minyatür bahçeleri yapıp satabilirsiniz. Kısa bir araştırma ile teraryum ve minyatür bahçe yapma işinde kolay bir şekilde uzmanlaşabilirsiniz. Dilerseniz firmalarla anlaşarak onlar için de sipariş alıp üretim yapabilirsiniz.

 • Yeşil Temizlik Hizmeti Vermek

Temizlik şirketlerinin de kendi içerisinde ayrıştığını biliyor muydunuz? Doğal temizlik hizmeti veren firmalar ile temizlik, çevreye zarar vermeyen ürünler ile gerçekleştirilmektedir. Sağlıklı yaşamı savunan ve çevreyi korumak isteyen kişiler tarafından tercih edilen yeşil temizlik hizmeti, sizin de para kazanmanızı sağlamanızda fayda sağlayacaktır.

 • Tişört Tasarlamak

Az sermaye ile para kazanmak istiyorsanız, yaratıcılığınıza ve zevkinize güveniyorsanız tişört tasarlayarak para kazanma işi tam da size göre bir iş. Bu iş için ihtiyacınız olan şey bir baskı makinesidir. Eğer baskı makinesi satın almak istemiyorsanız herhangi bir baskı firması ile uygun fiyatlara anlaşabilirsiniz. Tasarlamış olduğunuz tişörtlerin dilerseniz internet ortamında dilerseniz de sosyal medya hesaplarınızdan satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Organizasyon İşi

Organizasyonculuk, planlama ve organize etme işini sevenlerin yapabileceği bir iş türüdür. Düğün, nikah, kına, doğum günü, parti gibi alanlarda organizasyon işini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işte sorumluluğun ve planlamanın son derece önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Diğer rakiplerinizden önde olmak için ilgi çekici bir dekorasyonunuz olmalıdır.

10 Bin Sermaye ile Ne Yapılır?

Herkes bilir ki bir iş kurmak için belli bir sermayeye ihtiyaç duyarız. Bir işi yapmadan önce sermaye miktarını belirlemeniz gerektiğini söylemiştik. Eğer sermayenizi 10.000 TL olarak belirlediyseniz burada deneyim, bilgi, beceri, yetenek ve referanslarınızı kullanmanız gerekmektedir. Peki 10 bin sermaye ile ne yapılır sorusuna şu şekilde cevap verelim;

 • Çay ocağı açmak
 • Seracılık yapmak
 • Oto yıkamacı açmak
 • Salep tohumu yetiştiriciliği yapmak

Hangi İşi Kurmak Mantıklı?

Ekonomik koşullar her ne kadar zorlaşsa dahi çoğu kişinin hayali kendi işini kurmaktır. Kendi işlerini kurmak isteyen kişiler her ne kadar girişimci olsalar da işe nereden başlayacakları hakkında bir rehbere ihtiyaç duyabilirler. Çünkü kendi işini kurmak isteyen bireyler mevcudiyette tercih ettikleri işi devamlı hale getirmeli ve mantıklı hareket etmelilerdir. Hangi işi kurmak mantıklı diyorsanız size uygun kimsenin aklına gelmeyecek iş fikirlerini derledik;

Kimsenin Aklına Gelmeyecek İş Fikirleri

 • Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Yapmak

Sosyal medyanın da etkisiyle doğum ve bebek fotoğrafçılığına olan ilgi oldukça artmış bulunmaktadır. Ebeveynler en özel anlarını fotoğraf ile ölümsüzleştirmeyi tercih etmektedirler. Bu işi seçmek için doğum ve bebekler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Burada ihtiyacınız olan şey fotoğraf makinesi ve isteğe bağlı büyüklükte bir stüdyodur.

 • Tasarım Takı Yapıp Satmak

Tasarım takı yapıp satma işi, farklı modellerde ürünler ortaya çıkardığınızda ve aynı zamanda iyi bir satış stratejisi kullandığınızda kazançlı bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünlerinizin hiç kimsede olmayan özgün ürünler olmasına özen göstermelisiniz. Ürünlerinizi firmalar aracılığıyla ya da online mağazalardan satabilirsiniz.

 • Reklam Ajansı Açmak

Günümüzde birçok firma ve marka isimlerini reklamlar aracılığıyla duyurmaktadır. Bu nedenle reklam ajanslarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle reklam ajansı işine mantıklı işler listesinde yer verdik. Eğer reklam ve grafik gibi alanlara ilginiz varsa reklam ajansı açmayı mutlaka düşünmelisiniz. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız yaşadığınız şehri ve rakiplerinizin büyüklüğünü her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

 • Çikolata Dükkânı Açmak

Hemen hemen herkesin çikolata sevdiğini biliyoruz. Vazgeçilemeyen bir lezzet olan çikolata, en sevilen gıdalardan biri olmasının yanı sıra para kazanmanıza yarayacak tatlı bir kazanç kapısıdır. Çikolata çok rağbet gören bir ürün olduğu için çikolata dükkânı açmak mantıklı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak bu işe atılmadan önce çikolata dükkânı açmak için gerekli olan her şeyi öğrenmelisiniz. Bütün detayları öğrendikten sonra çeşitli aromalardaki çikolatalarınızı satışa sunabilirsiniz.

Dilerseniz Kahve Dükkanı Nasıl Açılır adlı makalemize göz atıp bu konuda da fikir sahibi olabilirsiniz.

Patlayacak İş Fikirleri 👍

İş kurmak isteyen kişiler öncelikle hangi iş üzerinde yoğunlaşmak istediklerini ve ayıracakları sermayeleri belirlemelilerdir. Kimsenin aklına gelmeyecek, patlayacak iş fikirleri çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iş fikirlerine baktığımızda hemen hemen hepsinin kişilerin ihtiyaçlarına yönelik işler olduğunu görüyoruz. Demek ki patlayacak iş fikirleri arıyorsanız toplumun ihtiyaç duyduğu bir konu üzerine bir iş kurmalısınız. Kimsenin aklına gelmeyecek iş fikirleri ile bir işletme kurmanız durumunda kısa süre içerisinde para kazanma hızınız artış gösterecektir.

Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler ✔

Günümüzde Ticarette en çok para kazandıran işler sayesinde ticarete bir adım önde başlamanız mümkündür. Ticarette en çok para kazandıran işler aslında tamamen size bağlıdır. Çünkü ticaret riskli bir sektördür. Aynı işi yapan bir kişi, çok kazanırken bir diğerinin hiç kazanamaması oldukça doğal bir durum olarak karşılanır. Rakiplerinizin önüne geçmek için onlardan farklı olmanız gerekir. Ticarete adım atmadan önce bir plan yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde girişilen işte başarılı olma olasılığı oldukça düşük olacaktır. Ticarette en çok para kazandıran işlerden bazılarını sıralamak gerekirse;

 • Otomat işletmecisi
 • Online mağaza
 • Yedek parça ve telefon tamirciliği
 • Organik ürün satıcılığı
 • Hediyelik eşya
 • Mobil işletme açmak
 • Giyim mağazası

Az Sermaye ile Yapılacak İşler 2022 👌

Az sermaye ile yapılacak işler 2022 hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız tam da yerindesiniz. Bir işe başlamak istiyorsunuz, lakin sermayeniz az ve aklınızda da herhangi bir fikir oluşmamış ise size birkaç iş önerisi sunmak isteriz. Bu işlerden sizin bilgi, beceri ve deneyimlerinize en uygun işin ne olduğunu bulup o işe atılabilirsiniz. Az sermaye ile yapılacak işler şunlardır;

Düşük Sermaye İle Yapılacak İşlerPin
Düşük Sermaye İle Yapılacak İşler
 • Kinoa Yetiştiriciliği

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin ve diyet reçetelerinin olmazsa olmazlarından kinoayı yetiştirerek gelir elde etmek ister misiniz? Eğer bir şeyler ekip dikmeye meraklıysanız kinoa yetiştiriciliği, size önerebileceğimiz çok güzel bir iştir. Bu işi yapmak için gerekli olan şeyler iklim şartları uygun boş bir arazi ve kinoa tohumudur. Aynı zamanda kinoa, kuraklık ve soğuk gibi zor çevre koşullarına da uyum sağlayabilen bir üründür.

 • Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Az sermaye ile yapılacak işler listemize fotoğraf stüdyosu açma fikrini de bulundurmak istedik. Ancak sermayeniz stüdyonun büyüklüğüne göre daha az veya fazla olarak tercih edilebilir. Onun kararı tamamen sizin tercihinize kalıyor. Fotoğrafçılık alanında ciddi rekabetler olduğu için bu iş modelini risk barındıran bir iş olarak nitelendirebiliriz. Burada yapmanız gereken rakiplerinizden farklı olmaktır. Bu işi yapmadan önce çevrenizin ne kadar geniş olduğunu düşünmelisiniz. Bu işe başladığınızda kazanacağınız para oldukça az olacaktır. Ancak çevrede tanındıkça kazancınızda artış gözlemleyebilirsiniz.

 • Bebek Giyim Mağazası Açmak

Az sermaye ile yapabileceğiniz bir başka iş fikri ise bebek giyim mağazası açmaktır. Çok bir sermaye istememekle birlikte bebek giyim, rağbet gören bir alandır. Gerekli izin ve ruhsatları aldıktan sonra stratejik hamleler ile bebek giyim mağazasından güzel kazançlar elde etmeniz mümkündür.

 • AVM’lerde Stand Açmak

Alışveriş merkezlerinde stand açmak az sermaye gerektiren bir iştir. İnsanların gerek vakit geçirmek için gerekse alışveriş yapmak için gittikleri AVM’lerde stand açma fikri güzel gelir elde edebileceğiniz bir iş fikridir. Bu standları çay-kahve, oyuncak, kozmetik, takı gibi birçok alana yönelik açabilirsiniz. Eğer isterseniz herhangi bir markanın bayiliğini alarak da alışveriş merkezlerinde stand açabilirsiniz.

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Ülkemizde olmayan iş fikirlerini sıralamadan önce kültürlerin farklı olmasının ihtiyaçların da farklı olmasını gerektirdiğini söyleyelim. Türkiye’de olmayan iş fikirleri sizi de harekete geçirerek yeni bir sektörün oluşmasında öncülük edebilir. Üstelik şunu net olarak söyleyebiliriz ki gerçek bir girişimci olmayana, bulunmayana yönelen kişidir. Bu nedenle bu listeyi sizi harekete geçirmek için hazırladık;

 • Hırdavat Kiralama İşletmeleri

Evinizde ortaya çıkan tadilat işleri için usta çağırmak istemiyorsunuz ancak elinizde de tamir yapacak malzemeniz yok diyelim. Ayrıca bu malzemelere de oldukça fazla paralar vermek istemiyorsanız hırdavat kiralama işletmelerine başvurursunuz. Bu ekipmanlar size saatlik ya da günlük olarak kiralanmaktadır. Bu işi yapmak hem bu hizmeti sunan kişiye kazanç sağlar hem de hizmeti satın alan kişiye kolaylık sağlar.

 • Çamaşır Yıkama Merkezi

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında oldukça büyük bir potansiyele sahip olan çamaşır yıkama merkezleri hem öğrenciler için hem de yalnız yaşayan kişiler için önemli bir kolaylıktır. Yurtdışında çamaşır yıkama merkezlerinde jeton ile çalışan makineler yer almaktadır.

 • Sos Dükkanları

Ülkemizde yemeklerde farklı tatlarda soslar kullanılmasına rağmen ne yazık ki ayrı bir sos dükkanı bulunmamaktadır. Almanya’da bulunan sos dükkanlarında 100’den fazla sos çeşidi vardır. Eğer bu konuda bir girişim yaparsanız başarılı olabilme ihtimaliniz yüksektir. Aynı zamanda bu sosların internet ortamında da satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Aydınlatma Tasarımcılığı

İş yerlerinde, camilerde, kafelerde, AVM’lerde oldukça şık aydınlatmalarla karşılaşmaktayız. Peki bu aydınlatmaların tasarımcılığını yapmayı hiç düşündünüz mü? Türkiye’de olmayan başka bir iş fikri de budur. Başlangıçta tasarımlarınız amatör olsa dahi zamanla bu alanda profesyonelleşebilirsiniz.

Zekice İş Fikirleri

Kimsenin aklına gelmeyen iş fikirleri üretmek zekâ gerektiren bir iştir. Eğer zekice iş fikirleri arıyorsanız herkesin yaptığı bir sektörü değil de az kişi tarafından yapılan işleri tercih etmelisiniz. Eğer rakipleriniz varsa da onların önüne geçecek fikirler üretmeyi ihmal etmemelisiniz. Size sunacağımız zekice iş fikirleri doğrudan uygulanabileceği gibi size ilham da almanıza yardımcı olacaktır.

 • Vegan Restoranı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vegan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Düşünüldüğünde yalnızca vegan bireyler için yemekler, içecekler, tatlılar yapan işletme neredeyse yok denecek kadar az sayıdadır . Bu nedenle bu alanda bir iş yaptığınızda başarılı olabilirsiniz.

 • Bungalov

Çoğu insan şehrin gürültüsünden kaçmak amacıyla şehirden uzak yerlerde birkaç hafta kafa dinlemek istemektedir. İşte tam da bu ihtiyacın ortaya çıktığında bungalov dediğimiz ahşap küçük evler tercih edebilirsiniz. Bungalov bir ev kurmanız durumunda yaklaşık olarak haftalık tatil ücreti 2-3bin arasında değişmektedir.

 • Kitap Kafe

Gerek ders çalışmak için gerekse kitap okumak için tercih edilen kitap kafeler zekice iş fikirleri arasında yer almaktadır. Herhangi bir kafe açmak için daha fazla sermaye gerektirirken kitap kafe açmak için fazla bir paraya ihtiyaç duyulmamaktadır. Küçük bir alan bile işinizi görmeye yeter. Çünkü buradaki beklenti sessizlik ve kitaplardır.

 • Kreş Açmak

Günümüzde çocukların hem annelerinin hem de babalarının çalışıyor olması kreş dediğimiz çocuk bakım evlerine ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Kreş talebinin gün geçtikçe artıyor olması bu işin zekice iş fikirleri arasında yer almasını sağlamıştır. Kreş açmak, doğru eğitim personelleri ile çalışıldığında mantıklı bir iş fikri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oyla post
Yorum yapın

2